cojebarf

BARF je zkratka, která se dá vyložit několika způsoby:

Bones and Raw Food 

(kosti a syrová strava), 

Born Again Raw Feeders 

(znovuzrozen krmit syrově),

Biologically Appropriate Raw Foods 

(biologicky vhodná syrová strava).

Ve všech uvedených výkladech se jedná o návrat k přirozené stravě psa, koček a dalších masožravých domácích zvířat, tedy krmení syrovým masem, kostmi, vločkami, ovocem a zeleninou - vlákninou.

Kočka je 100% masožravec, není tedy třeba přidávat vlákninu do stravy.

Pes domácí je poddruh vlka obecného se kterým mají stejnou potřebu výživy. Vlk obecný žijící divoce v přírodě se živí převážně drobnými hlodavci, zajíci a vysokou zvěří, jídelníček si také obohacuje o ovoce, bylinky, trávy, kořínky a hmyz. Díky tomu dostává všechny potřebné látky, tedy bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitamíny a vlákninu.

Ovšem vlk nemá pravidelnou stravu, a tak je přeci jenom mezi psem a vlkem několik rozdílů. Vlk se nacpe jelikož neví, kdy bude znovu možnost úlovku, nedává si tedy tzv. "hladovku" s nějakým záměrem. Naopak pes dostává pravidelně, tudíž je pro něj hladovka pouze zbytečné trápení. První, co vlk sežere, jsou vnitřnosti z hlediska vysokého obsahu tuku a vitamínů, aby PŘEŽIL. Pes, jelikož má pravidelný příjem, nepotřebuje tolik vnitřností v denní krmné dávce, ba naopak - stačí mu párkrát do týdne podat svalovinu smíchanou s vnitřnostmi. Z výživového hlediska naprosto dostačující. Vlk se živil vyhrabanými kořínky apod., aby doplnil vitamíny a minerály.

Pro psy je dnes možnost potřebné vitamíny minerály a výživové doplňky přidávat, ale POZOR, nic se nemá přehánět. Rádi vám pomůžeme vybrat dle konkrétní potřeby vašeho pejska z naší pestré nabídky :) Pes domácí prošel velikými změnami a na základě stravy, která mu byla podávána člověkem staletí až tisíciletí, se jeho potřeby skladby denní krmné dávky změnila. Dostával velmi často zbytky, nebo se zkrátka živil, jak se dalo.

V denní krmné dávce (jiné potřeby jsou pro štěňata) by měla být skladba denní krmné dávky :

  • cca 50 % masa bez kosti (do této části zahrnujeme i občasné přidání vnitřností)
  • cca 30 % masa včetně kosti či masité kosti (křídla, hřbety, krky, skelety, hlavy)
  • cca 20 % vlákniny (zelenina, vločky, konopná vláknina, extrudo)
  • výborným řešením jsou tedy kompletní krmné dávky, kterých je v naší nabídce nespočet :)

Jakýkoliv organismus potřebuje stovky - spíše tisíce - let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy; nemusíte se tedy obávat, že by tato přirozená strava byla právě pro vašeho miláčka nevhodná. Naopak nemůžeme považovat průmyslové krmivo za tu správnou a přirozenou stravu. Průmyslová krmiva jsou uměle vytvořená, tato potrava není skoro vůbec využita, vzniká velký odpad, a jelikož zůstává dlouho v trávicím traktu, může dojít k množení bakterií a parazitů, a s tím související nadýmání a další zažívací problémy. Průmyslové krmivo je zavedeno teprve několik desítek let a už napáchalo tolika zla, kdy nám pejskové trpí populačními nemocemi :(

Maso a kosti stráví pes bez problémů a výborně likviduje případné parazity a bakterie. Tyto trávicí enzymy získává pes právě z čerstvé stravy, tedy masa. Maso a kosti pes tráví max 24 hod. - to poznáte na struktuře bobku. U granulovaného krmiva to mohou být až tři dny.

Dle moderních výzkumů a statistik s průmyslově vyráběnou "výživou" narůstá počet zdravotních potíží u psů, nejčastěji jsou to kožní potíže, alergie, nemoc slinivky, jater, a dokonce i rakovina. Metodu krmení BARF bohužel také často nedoporučují někteří veterinární lékaři. Dokud však budou i nadále distributory různých komerčních značek granulí, budou jim výrobci průmyslového krmiva vybavovat zcela zdarma pracoviště, tak tomu asi ani jinak nebude...

Proč krmit právě metodou B.A.R.F.? Tedy krmit přirozeně...

  1. Vždy víte, co svému miláčkovi dáváte do misky.

  2. Omezení tvorby zubního kamene okusováním kostí a také krmením větších kusů masa.

  3. Správně fungující zažívání.

  4. Čerstvá strava.

  5. Přizpůsobení krmné dávky dle momentálních potřeb vašeho miláčka – aktivní trénink, odpočinek v době nemoci, senior, fena v březí a kojící fena, štěně v růstu, ledvinová či jaterní dieta - rádi vám poradíme.

Díky krmení čerstvou stravou můžeme pozorovat toto zlepšení:

  1. Menší riziko torze žaludku.

  2. Menší objem exkrementů.

  3. Posílený imunitní systém.

  4. Nárůst svalů a jejich pevnost.

  5. Omezení tvorby zubního kamene.

  6. Zdravá a krásná srst.

  7. Správný růst bez anomálií díky absenci růstových hormonů.

  8.  Veselejší společník :)

VŠE CO PATŘÍ DO JÍDELNÍČKU VAŠEHO MILÁČKA?

Maso a vnitřnosti:

v krmné dávce by maso mělo tvořit zhruba 50 % - je hlavním zdrojem bílkovin. Vhodné jsou prakticky všechna masa – králičí, kuřecí, kachní, krůtí, hovězí, telecí, jehněčí, vepřové, zvěřina, koňské a ryby. Kuřecí, krůtí, králičí, jehněčí, zvěřina a ryby patří mezi méně tučná, či skoro až netučná masa. Kachní, telecí, hovězí a vepřové se řadí spíše mezi energeticky vydatnější masa. Vnitřnosti se vyznačují vysokým obsahem vitamínů, minerálů, ale také tučností a horší stravitelností, proto s nimi opatrně - doporučujeme podávat 1x až 2x do týdne už namíchané se svalovinou.

Kosti:

v krmné dávce mají zastoupení zhruba 10–30 %. Jsou výborným zdrojem vápníku, který je v této podobě výborně vstřebatelný. Kosti by se měly zkrmovat masité nebo v kombinaci s dostatečným množstvím svaloviny aby došlo k aktivaci trávicích enzymů a byly dobře stráveny. Kosti dáváme vždy syrové, nikdy nevaříme!!! Vařené kosti jsou nebezpečné, lámou se a štěpí na malé kousky které mohou psa poranit. Skvělá varianta ve výběru masitých kostí jsou křídla, krky, kostry, kuřecí stehna. Vhodné jsou i větší kosti, například hovězí.

POZOR!!!

Často se setkáváme s tím, že masité kosti a kosti jsou označovány stejně - prostě jako kosti. Bohužel toto může začátečníka zmást a může udělat zásadní výživovou chybu, kdy ublíží svému pejskovi.

Dbejte prosím na správné dávkování kostí v denní krmné dávce a to:

a) masité kosti 30 % (hřbety, skelety, krky, křídla, hlavy)

b) kosti (žebra, morkové kosti, klouby - konce morkových kostí apod.)

Přílohy - vlákniny:

v krmné dávce tvoří zhruba 20 %. Přílohou - vlákninou - je myšlena zelenina, ovoce. Můžeme přidávat různé vločky - rýžové, pohankové, bramborové, také kuskus, jáhly či extrudo. Syrová zelenina je pro psy těžce stravitelná stejně tak jako pro lidi, ale to nevadí! Vlákninu přidáváme do stravy především proto, aby si pes čistil střevo, jsme si se psy opravdu velmi podobní. Nejlepším způsobem, jak ji podávat je, když ji nastrouháme nahrubo či raději více najemno aby nám pak v misce nezůstala jako část, kterou "páníčku prostě nebudu žrát!" :D. Psi také milují neprané dršťky, též nazývané zelené dršťky, záleží z jaké části žaludku pocházejí (bachor, čepec, kniha, slez). Dršťky můžeme podávat jako jednu krmnou dávku, obsahuje dostatek vlákniny i masité části, opět dle části žaludku.

Mléčné výrobky:

naprosto nedůležité, ale populární...jsou spíše doplněním jídelníčku, jako mlska. Určitě nedoporučuji podávat často... stačí 1x týdně, pro zpestření stravy je to naprosto dostačující. 

Prioritně prosím volte kozí výrobky - mléko, tvarohy, sýry smetanu apod.

Vejce:

obsahují velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů a pejskům velmi chutnají, ale nedoporučuji je podávat moc často, opět stačí 1x do týdne. Doporučuji určitě domácí zdroj vajec. Vejce je možné zpracovat celá, protože skořápka je výborným zdrojem vápníku.

Semínka a oříšky:

do jídelníčku zařazujeme také semínka a případně oříšky, které také ovlivňují kvalitu srsti, drápků a mohou příznivě ovlivňovat i trávení. Často používaná jsou lněná, sezamová a ostropestřcová semínka, která obsahují bohaté množství minerálů a vitamínů. Nejčastěji je používané lněné semínko, které je zdrojem nenasycených mastných kyselin – omega 3, 6, 9. V syrové formě je výborným zdrojem vlákniny, vařené na trávení. Semínka i oříšky podáváme vždy namleté a zamíchané do masa z důvodu lepší stravitelnosti a abychom zabránily vdechnutí.

Minerální a vitamínové doplňky:

minerály a vitamíny jsou ve stravě neodmyslitelně důležité. Přesto ne každé zvíře potřebuje doplňky a když ano tak doporučujeme jen pro konkrétní účel - imunita, drápky, srst, kůže, alergie, funkce srdce, čištění krve apod.

V naší nabídce proto naleznete pouze jednodruhové výrobky za lidové ceny.

Oleje :

oleje jsou důležité pro obsah esenciálních mastných kyselin, které si organismus neumí vyrobit sám. Nejvíce známý a protěžovaný je lososový olej, který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6. Ovšem jsou i další velmi prospěšné oleje jak živočišného (z tresčích jater) tak rostlinného původu (lněný, ostropestřcový, konopný). Konopný olej obsahuje omega 3,6 i 9 a je výborný při kožních potížích. Na konopný olej nedám dopustit. 

Avšak můžete použít každý olej i slunečnicový či olivový, který běžně všichni máme doma působí na kvalitu srsti, kůže, srdce, imunitní systém i drápky.

Krmná dávka:

u dospělého jedince činí zhruba 2–3 % z ideální hmotnosti psa a je vhodné krmit 2x denně, jelikož syrovou potravu tráví zcela přirozeně. Důležité je zohlednit celkovou fyzickou zátěž a kondici psa, aby nedocházelo k hubnutí, nebo naopak k přílišnému nabírání na váze. Existují také tabulky pro výpočet krmné dávky - NEDOPORUČUJEME. Rádi vám pomůžeme na tel. čísle 731 166 048 (Lucie).

Každé zvíře je individuál a je třeba krmnou dávku upravit dle konkrétních potřeb.